הסרט “נאום המלך” בראי הצלחה בחיים ובעסקים

במסגרת הפורום לתקשורת שיווקית, צפיתי בסרט “נאום המלך” מגולל את סיפור הנצחון המופלא של המלך ג’ורג’ הששי מנואם מפוחד ומגמגם לנואם דגול. משחקו המעולה של השחקן הראשי קולין פירת’ זיכה אותו בפרס האוסקר לשחקן הטוב ביותר. מעבר לסיפור המרתק מבחינה הסטורית, על רקע מלחמת העולם השניה, יש כאן סיפור אנושי עם מאפייני הצלחה מובהקים: נחישות והתמדה במטרה מביאים להצלחה. בנוסף, הסרט פורס 3 מרכיבים חשובים בדרך להצלחה:

1. בכל אחד טמון הפוטנציאל – בפגישה הראשונה של הדוכס מיורק (בטרם הכתרתו למלך) עם קלינאי התקשורת ליונל לוג (אותו מגלם השחקו ג’פרי ראש שזכה אף הוא באוסקר השחקן הטוב על הסרט “ניצוץ” בכיכובו) מתאר את הסבל והעינויים שעבר עם רופאים בנסיונות כושלים לעזור לו להתגבר על הגמגום. הדוכס מיורק אינו מאמין ביכולתו לדבר ולנאום באופן שוטף. ליונל לוג מבטיח לו שהוא יכול ואף יוכיח לו זאת. לוג מבקש מהדוכס לקרוא קטע מהמחזה המלט של שייקספיר – המונולוג הידוע של המלט: להיות הוא לא להיות. לוג מקליט את הדוכס אשר מקריא את הקטע עם אוזניות המשמיעות מוסיקה באוזניו ולמעשה אינו יכול לשמוע את אשר הוא קורא. המשימה קשה לדוכס ואחרי מספר משפטים הוא משליך את הספר, מסיר את האוזניות ומצהיר: “זה חסר טעם!”. הוא יוצא מהפגישה ומחליט לוותר. לוג מוסר לו את ההקלטה של הקריאה במתנה. הזמן חולף והדוכס מיורק כועס על הפגישה ההזויה עם לוג ואחרי זמן מה נזכר בהקלטה שלוג מסר לו והוא מחליט להקשיב לה. הוא נדהם לגלות שהקריא את הקטע באופן רהוט ושוטף. הוכחה ניצחת לדברי לוג ולעובדה שהפוטנציאל טמון בכל אחד מלכתחילה וכל שנותר הוא לגלות אותו.

2. גישה במקום טכניקה – בפגישות הבאות עם לוג הדוכס כבר הפך למלך ג’ורג’ הששי וכבן מלוכה אנגלי הוא דורש לעבוד “רק” על הטכניקה. לוג מסביר שהעבודה היא מעבר לטכניקה. הוא פוסל את העישון שהרופאים המליצו על מנת ל”רכך” את מיתרי הקול ופוטר אותם באיוולת למרות שקיבלו תוארי אבירות מהמלך. בפגישות לוג מקלף אט אט את השכבות החיצוניות של ברטי וחושף את הרגשות והמחשבות האינטימיות ביותר שלו. האדם הוא מערכת המכילה היבטים פיסיים, רגשיים ומחשבתיים. כאשר כל ההיבטים הללו פועלים בהרמוניה ובשיתוף פעולה המערכת מנצחת, קרי: האדם.

3. עבודה בגובה העיניים – מתחילת העבודה של לוג עם המלך, מדגיש איש המקצוע את חשיבות השוויון ביניהם. לוג מתעקש לקרוא למלך “ברטי” כפי שכינו אותו בני משפחתו הקרובים מאחר ובחדר הטיפולים שניהם שווים – השוויון נחוץ להצלחת התהליך לדברי לוג. במצב של שיוויון מתקיים חופש מביקורת ושיפוטיות המאפשר לשני הצדדים לפעול בשחרור ובזרימה.
הסרט “נאום המלך” מתאר גם את הרקע למלחמת העולם השניה באירופה. בזמן זה, בחלק אחר של העולם, נולד ד”ר פול דניסון מייסד ומפתח שיטת תרגילי מוח. גם ד”ר דניסון היה שנים רבות כבד פה. קולגות סיפרו לי שבסמינרים שהיה מעביר הוא היה מדבר באנגלית ולאחר מכן אשתו ושותפתו גייל היתה “מתרגמת” מאנגלית לאנגלית את דבריו שלא היו ברורים כלל לשומעים.

לפני כמעט 4 שנים נסעתי להשתלמות הראשונה שלי בחו”ל בתרגילי מוח. קולגות בארץ הזהירו אותי שלא אבין את דבריו ושעליי להנמיך ציפיות כדבריהם. כאשר נפגשתי עם ד”ר פול דניסון הופתעתי לגלות שהוא מדבר באופן רהוט וברור ביותר. לא היה כל סימן מחשיד שהאיש גימגם בעברו.

“נאום המלך” הוא סיפור נפלא של עבודת צוות בין איש מקצוע לאדם מן השורה. מלך או לא מלך לבני אדם כמיהה להצלחה בחיים ובעסקים. לעיתים קרובות האדם מאבד תקווה ושוכח שהפוטנציאל גלום בו.
בהרצאות ובסדנאות שאני מעבירה אני משתפת שהגעתי לתרגילי מוח מתוך מצוקה לעזור לבתי האמצעית להתגבר על קשיי למידה. “הלכתי לחפש את האתונות, ומצאתי את המלוכה”. אכן, בזכות תרגילי מוח כל אחד יכול לממש את הפוטנציאל הטמון בו בקלות ובהצלחה.

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד